Tietojen luovuttaminen väestötietojärjestelmästä
Väestötietojärjestelmän tietoja käytetään yhteiskunnan toimintojen ja tietohuollon tukena.
Tietopalvelutoiminta perustuu lakiin. Väestötietojärjestelmä tehostaa merkittävästi julkisen sektorin toimintaa, koska viranomaisen ei tarvitse kerätä samoja tietoja ja jatkuvasti ylläpitää perustason väestötietoja omassa rekisterissään omana työnään.
Julkinen sektori on merkittävä taho väestötietojärjestelmän tietojen ylläpitäjänä ja hyödyntäjänä, mutta väestötietojärjestelmää voidaan käyttää koko yhteiskunnan hyväksi – myös yritysten ja muiden yksityisten tahojen tarpeisiin. Väestötietojärjestelmän tiedoilla voidaan muun muassa pitää yritysten asiakasrekisterit ajan tasalla ja kohdentaa markkinointia sopiville kohderyhmille.
Väestötietojärjestelmän tietoja käsiteltäessä on noudatettava yksityiselämän suojan, henkilötietojen suojan ja tietoturvallisuuden vaatimuksia sekä hyvää tietojenkäsittely- ja tiedonhallintatapaa.
Väestötietojärjestelmästä ja Digi- ja väestötietoviraston varmennepalveluista säädetään laissa.
Tietoja luovutettaessa ja käsiteltäessä otetaan aina huomioon tietosuojan ja tietoturvallisuuden vaatimukset.
Tietojen luovuttaminen väestötietojärjestelmästä edellyttää pääsääntöisesti Digi- ja väestötietoviraston antamaa tietolupaa. Tietolupaa arvioitaessa Digi- ja väestötietovirasto selvittää tarkoin tietojen luovutuksensaajalta tietojen käyttöön ja suojaukseen sekä tietoturvaan liittyä seikkoja. Digi- ja väestötietovirasto myös valvoo väestötietojärjestelmästä luovutettujen tietojen käyttöä.
Usein kysytyt kysymykset
Väestötietojärjestelmän tietoja voidaan luovuttaa vain, jos tietojen luovuttamiselle on laissa säädetyt edellytykset. Henkilö voi kieltää tietojensa luovutuksen tiettyihin käyttötarkoituksiin. Tietojen luovutusta esimerkiksi viranomaistehtävien hoitamiseen ei voi estää.
Väestötietojärjestelmän tietoja voidaan käyttää erilaisissa asiointiin liittyvissä tilanteissa, esimerkiksi kun avaat puhelinliittymän tai haet luottoa.
Väestötietojärjestelmästä luovutettavan tiedon pitää olla tarpeellinen siihen käyttötarkoitukseen, johon se luovutetaan. Tietoja ei saa luovuttaa, jos luovuttamisen voidaan epäillä loukkaavan yksityiselämän tai henkilötietojen suojaa, henkilön etuja tai oikeuksia taikka vaarantavan valtion turvallisuutta. Digi- ja väestötietovirasto perii tietojen luovuttamisesta valtion maksuperustelain
edellyttämät maksut.
Väestötietojärjestelmän tietoja voidaan luovuttaa seuraaviin tarkoituksiin:
Viranomaistehtävien hoitaminen
Tietoja voidaan luovuttaa tuomioistuin- ja hallintomenettelyyn, viranomaisen suunnittelu- ja selvitystehtävään sekä muuhun näitä vastaavaan viranomaistehtävään
Historiallinen ja tieteellinen tutkimus sekä tilaston laatiminen
Rahoitus- ja vakuutustoiminta sekä muu vastaava toiminta
Luottotietotoiminta
Perintätoiminta
Asiakasrekisterin päivitys
Väestötietojärjestelmästä voidaan luovuttaa asiakas- tai markkinointirekisteriin tai vastaavaan muuhun rekisteriin talletettujen tietojen ylläpitämisessä, tarkistamisessa ja korjaamisessa tarpeellisia tietoja. Tämän tietojen luovutuksen rekisteröity voi kieltää tekemällä asiakasrekisterin päivityskiellon.
Asiakasrekisterinpäivityskiellosta huolimatta tiedot voidaan päivittää asiakasrekisteriin, jos siihen on lain mukaan oikeus. Viranomaisille, oppilaitoksille, pankeille, vakuutusyhtiöille, perintään ja Veikkaus Oy:lle voidaan tiedot luovuttaa lainsäädännön nojalla asiakasrekisterin päivityskiellosta huolimatta.
Markkinointi
Nimi- sekä osoitetietoja voidaan luovuttaa suoramainontaa ja muuta suoramarkkinointia, mielipide- ja markkinatutkimuksen tekemistä tai muuta näihin rinnastettavaa toimintaa varten.
Voit kieltää tietojesi luovuttamisen suoramarkkinointia varten tekemällä
suoramarkkinointikiellon.
Suoramarkkinoinnissa henkilön nimi- ja osoitetietoja ei koskaan luovuteta suoraan
suoramarkkinointia harjoittavalle yritykselle, vaan suoramarkkinointimateriaalin postittaa Digija väestötietoviraston hyväksymä tulostus- tai postitustalo, joka on sitoutunut hävittämään materiaalin käytön jälkeen.
Väestötietojärjestelmään ei tallenneta puhelinnumeroita, mutta väestötietojärjestelmän tietojen avulla voidaan löytää yrityksen omasta rekisteristä sopivia kohderyhmiä puhelin- ja sähköpostimarkkinointia tai puhelimitse tapahtuvia mielipide- tai markkinatutkimuksia varten.
Välttääksesi tämän, voit kieltää tietojesi käytön suoramarkkinointiin tekemällä
suoramarkkinointikiellon suoraan asianomaiselle yritykselle.
Tietojen luovuttaminen sukututkimukseen ja henkilömatrikkelin laatimiseen
Väestötietojärjestelmän tietoja voidaan käyttää myös sukututkimuksen ja henkilömatrikkelin laatimiseen.
Voit kieltää tietojesi luovuttamisen henkilömatrikkeli- ja sukututkimuskielloilla.
Henkilömatrikkelikiellossa tietoja ei luovuteta esimerkiksi oppilaitoksen entisistä oppilaista tai tietyn tutkinnon suorittaneista tehtävää matrikkelia varten.
Osoitepalvelu
Henkilöiden osoitetietoja voidaan lain mukaan luovuttaa osoitetietopalvelussa. Digi- ja väestötietoviraston osoitepalvelusta voi hakea lähes kaikkien Suomessa vakinaisesti asuvien henkilöiden ajantasaiset osoitteet.
Voit kieltää tietojesi luovutuksen osoitetietopalveluissa tekemällä yhteystietojen
luovutuskiellon.
Muu tietojen luovutus
Henkilön tietoja voidaan luovuttaa Digi- ja väestötietoviraston luvalla muuten ainoastaan, jos hakijalla on oikeus käsitellä tietoja lain perusteella. Henkilön tietoja voidaan esimerkiksi tarkistaa luotonmyönnön, jätehuolto- ja sähkösopimusten teon yhteydessä, isännöintitoiminnassa tai yksityisten terveyspalvelujen asioinnin yhteydessä.
Digi- ja väestötietovirasto vastaa väestötietojärjestelmän teknisestä kehityksestä ja ylläpidosta. Tietopalvelutoiminnassa Digi- ja väestötietovirasto huolehtii väestötietojärjestelmän tietojen luovuttamiseen liittyvistä asiakaspalvelutehtävistä ja tietolupaprosessin läpiviemisestä sekä tietopalvelutuotteiden kehitystyöstä.
Digi- ja väestötietovirasto on ulkoistanut osan väestötietojärjestelmän tietopalveluun liittyvistä tietojenkäsittelytehtävistä. Toimeksiantosopimuksilla ei ole siirretty julkista valtaa yhteistyökumppaneille, vaan väestötietojärjestelmän tietojen käsittelyyn liittyvät viranomaistehtävät, kuten tietoluvasta päättäminen, kuuluvat edelleen Digi- ja väestötietoviraston vastuulle.
Digi- ja väestötietovirasto toteuttaa julkissektorin tietopalvelutoimitukset.
Yksityissektorin tietopalvelujen osalta Digi- ja väestötietovirasto valitsee määräajoin useampia yhteistyökumppaneita hoitamaan massamuotoisiin tietopalveluihin liittyviä tehtäviä. Yhteistyökumppaneiden vastuulla on huolehtia asiakassuhteen ylläpitoon ja hoitamiseen liittyvästä työstä ja tietoluvan ehtojen noudattamisen seurannasta. Digi- ja väestötietoviraston yksityissektorin tietopalvelujen yhteistyökumppanit on listattu dvv.fi-sivustolla.
Yhteistyökumppaneiden lisäksi Digi- ja väestötietovirastolla on raamiluvansaajia, jotka voivat raamiluvan puitteissa välittää asiakkailleen yksittäisiä rajapintakyselyitä ennakkoon määriteltyyn tarkoitukseen. Digi- ja väestötietovirasto huolehtii lupaprosessissa ja varmistaa, että raamiluvansaajan asiakkaille voidaan välittää väestötietojärjestelmän tietoja.
Väestötietojärjestelmästä luovutetaan tietoja yksittäisinä kyselyinä ja massamuotoisesti. Massamuotoisella tietojen luovuttamisella tarkoitetaan muita kuin yksittäisten väestötietojärjestelmän tietojen luovuttamista luvansaajalle tai luvansaajan puolesta toimivalle taholle kuten tulostus- tai postitusyritykselle. Massamuotoista väestötietojärjestelmän tietojen luovuttamista ovat asiakasrekisterin päivitykset ja poiminnat. Rekisteripäivityksissä asiakkaan
rekisteri päivitetään ajantasaiseksi väestötietojärjestelmän tiedoilla. Poiminnan tarkoituksena puolestaan on suoramarkkinointikampanjan tai markkinatutkimuksen toteuttaminen. Julkisen sektorin toimijoille voidaan lisäksi poimia väestötietojärjestelmästä tietoja tieteellistä tutkimusta varten.
Yksittäinen tiedon luovuttaminen väestötietojärjestelmästä tapahtuu VTJkyselyn ja
rajapintayhteyksien kautta sekä otteiden muodossa. VTJkysely on suorakyselypalvelu, jossa käyttöoikeuden palveluun saaneet henkilöt voivat internet-selaimella tehdä kyselyjä väestötietojärjestelmään ja saada vastauksena reaaliaikaisia väestötietojärjestelmän tietoja. VTJrajapinta puolestaan on automaattinen kysely-yhteys väestötietojärjestelmän ja luvansaajan käyttämän rekisterin välillä, jossa asiakkaan sovellus hakee rajapinnan kautta väestötietojärjestelmän tiedot esimerkiksi henkilötunnuksen perusteella.
Osoitetietoja väestötietojärjestelmästä päivittävät organisaatiot
Alla mainitut tahot huomioivat asiakasrekisterien päivityksissä ainakin vakinaiset asuinosoitteet ja niissä tapahtuneet muutokset. Väestötietojärjestelmään ilmoitettujen tilapäisten asuinosoitteiden ja erillisten postiosoitteiden käyttämistä suositellaan. Viime kädessä organisaatiot tekevät ratkaisut siitä, mitä osoitteita ne hyödyntävät toiminnassaan.
Asiakasrekisterinpäivityskielto estää osoitetietojen päivittämisen alla mainituille tahoille lukuun ottamatta sellaisia toimijoita, joilla on tietojen saantiin lakiin perustuva oikeus. Asiakasrekisterinpäivityskiellosta huolimatta osoitetiedot voidaan luovuttaa viranomaisille, oppilaitoksille, pankeille, vakuutusyhtiöille, perintätoimen harjoittajille ja Veikkaus Oy:lle. Osoitetietoja voidaan luovuttaa myös muille organisaatioille, joilla on tähän lakiperuste (esimerkiksi laki rahanpesun ja terrorismin rahoittamisen estämisestä). Digi- ja väestötietovirasto edellyttää, että tiedot saava organisaatio sitoutuu siihen, että asiakasrekisterin päivityskiellon alaisia osoitetietoja käytetään vain henkilön, yrityksen tai yhteisön oikeuksien tai velvollisuuksien toteuttamiseksi. Asiakasrekisterin päivityskiellon alaisten osoitetietojen käyttö suoramarkkinointiin, massayhteydenottojen tekemiseen tai muihin vastaaviin tarkoituksiin ei ole sallittua.
- Aluehallintovirastot
- Elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskukset
- Eläketurvakeskus
- Kansaneläkelaitos
- Keva
- Kunnat
- Liikenne- ja viestintävirasto Traficom
- Maa- ja metsätalousministeriö (Kalastuksenhoitomaksurekisteri)
- Maahanmuuttovirasto
- Maanmittauslaitos
- Oikeushallinto
- Patentti- ja rekisterihallitus
- Poliisihallinto
- Puolustushallinto
- Seurakunnat
- Suomen riistakeskus
- Terveyden ja hyvinvoinnin laitos
- Tilastokeskus
- Tulli
- Osa työttömyyskassoista
- Valtiokonttori
- Verohallinto
- Osa yliopistoista ja ammattikorkeakouluista
- Ylioppilastutkintolautakunta
- Ympäristöhallinto
AB Lindex
Aktia Bank Abp
Aktia Livförsäkring Ab
Alexandria Group Oyj
Aller Media Oy
AMA Group i Borås AB
American Express Europe, S.A. (Suomen sivuliike)
Ammattiliitto Pro ry, Fackförbundet Pro rf
Avida Finans AB (publ), filial i Finland
Axactor Finland Oy
AXA France IARD - Sivuliike - Suomi
B2 Impact Oy
Bank Norwegian AS
BioMed Pharma Oy
Bluestep Bank AB (publ), filial i Finland
BNP Paribas Cardif Försäkring AB
Bonnier Publications A/S
BRANG Oy
CIL Suomi Oy (Valitut Palat)
Collector Bank AB
Consortio Fashion Group AB
Courlux International S.A.
CreditVisor Oy
Danske Bank A/S, Suomen sivuliike
DNA Oyj
Dun & Bradstreet Finland Oy
Ecster AB, filialverksamheten i Finland
Ellos Group
Evli Oyj
Fimlab Laboratoriot Oy
Freedom Rahoitus Oy
Gasum Oy
Helkama-Auto Oy
Helsingin Seurakuntayhtymä - Helsingfors Kyrkliga Samfällighet
If Vahinkovakuutus Oyj, Suomen sivuliike
Ikano Bank AB (publ), Finland filial
Instabank ASA
Intrum Oy
K Auto Oy
Kaleva Oy
Kempeleen Näköshop Oy
Keskinäinen Vakuutusyhtiö Fennia
Keskisuomalainen Oyj
Kicks Kosmetikkedjan Oy
Kivra Oy
Komplett Bank ASA
Kredinor Oy
Kuurojen Liitto ry, Finlands Dövas Förbund rf
Lea Bank AB
Lindex Group Oyj
Lotta Svärd Säätiö - Lotta Svärd Stiftelsen sr
Lowell Suomi Oy
Länsiauto Oy
Länsi-Uudenmaan Optiikka Oy
M.Broman Ab Oy
Mandatum Life Palvelut Oy
Marimekko Oyj
Mehiläinen Oy
Mobify Invoices Oy
MobilePay A/S, Suomen sivuliike
MTV Oy
Neste Markkinointi Oy
NOBA Bank Group AB (publ)
Nordea Bank Abp
Nordic Leisure Travel Group
Nordnet Bank AB Suomen sivuliike
NutraQ Oy
Näköduo Ky
Näkövammaisten liitto ry, ruotsiksi Synskadades förbund rf
Oma Säästöpankki Oyj
Optikko Kaakinen Oy
OptiNeVa Oy
Optoys Oy
Osuuspankki
Otavamedia Oy
Outokummun Optiikka Oy
Oy Aurum Contactor Ltd
Oy Carlson
POP Pankkikeskus osk
Porin Näkökulma Oy
Posti Oy (osoitetietojärjestelmä)
PRA Suomi Oy
Resurs Bank AB Suomen sivuliike
Revire Perintä Oy
Riverty Finland Oy
Ropo Suomi Oy
Saldo Bank UAB Suomen sivuliike
Sanoma Media Finland Oy
SEB Kort Bank AB, Helsingin sivuliike
Sergel Oy
S-Pankki Oyj
S-Pankki Rahastoyhtiö Oy
Specsavers Nordic A/S
Sp-Henkivakuutus Oy
St1 Finance Oy
St1 Oy
Stadium Ab
Stora Enso Oyj
Suomen Asiakastieto Oy
Suomen Hypoteekkiyhdistys
Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta
Suomen Pelastusarmeijan Säätiö sr
Suomen Sosialidemokraattinen Puolue - Finlands Socialdemokratiska Parti r.p.
Suomen UNICEF ry, Finlands UNICEF rf
Svea Perintä Oy
Svenska Handelsbanken AB (publ), filialverksamheten i Finland
Synsam Group Finland Oy
Säästöpankkiliitto osk
Tact Finance Oy
Tapiolan Silmälasimarket Oy
Tehy ry, ruotsiksi Tehy rf
Telia Finance AB
Terveystalo Healthcare Oy
TF Bank AB, filial Finland
Toyota Tsusho Nordic Oy
United Bankers Oyj
UPM-Kymmene Oyj
Uusi-Optiikka A. Pietilä Oy
Uuva Oy
Varner AS
Veho Oy Ab
Veikkaus Oy
Veljekset Halonen Oy
Viestilehdet Oy
Volvo Car Finland Oy Ab
Vuokraturva Oy
Yves Rocher Finlande Oy
Ålands Penningautomatförening
Ålandsbanken Abp