Poissa olevan henkilön tai omaisuuden tulevan omistajan etujen valvominen
Tällä sivulla kerromme, milloin käräjäoikeus voi määrätä edunvalvojan poissa olevalle henkilölle tai henkilölle, joka tulee omistamaan tiettyä omaisuutta vasta tulevaisuudessa.
Poissa olevan henkilön etujen valvominen
Poissa oleva henkilö tarkoittaa ihmistä, jonka olinpaikkaa ei tiedetä eikä sitä saada selvitettyä, vaikka hänet täytyisi tavoittaa tietyn asian hoitamiseksi.
Tavoittamisen syynä voi olla esimerkiksi se, että hän on tullut kuolinpesän osakkaaksi. Jos henkilöä ei tällöin tavoiteta, hänelle voidaan määrätä edunvalvoja, joka valvoo hänen etuaan kuolinpesässä. Jos henkilö lisäksi saa esimerkiksi perinnönjaossa omaisuutta, edunvalvoja voi tarvittaessa tehdä siihen liittyviä päätöksiä.
Jos edunvalvoja tarvitaan valvomaan poissa olevan tai tulevan omistajan oikeutta kuolinpesässä, hakemuksen tekee pesänselvittäjä, muu pesän hoitaja, pesänjakaja tai pesän osakas.
Jos edunvalvoja tarvitaan osituksen tai perinnönjaon tekemiseen, hakemuksen tekee pesänselvittäjä tai pesänjakaja.
Jos poissa olevan asiat vaativat muutoin hoitamista, hakemuksen voi tehdä pesänselvittäjä, pesänjakaja, me holhousviranomaisena tai se henkilö, jonka etua tai oikeutta asia koskee.
Käräjäoikeus voi määrätä poissa olevalle henkilölle edunvalvojan, jos
- kuolleelta on jäänyt perintö eikä perillistä tai testamentinsaajaa tai hänen olinpaikkaansa tiedetä.
- kuolleelta on jäänyt perintö eikä perillinen tai testamentinsaaja voi valvoa oikeuttaan.
- muutoin on tarpeen, että poissa olevan oikeutta valvotaan tai hänen omaisuuttaan hoidetaan.
Omaisuuden tulevan omistajan etujen valvominen
Lahjakirjassa tai testamentissa voidaan lahjoittaa omaisuutta henkilölle, joka ei voi hoitaa sitä tuolla hetkellä itse. Tällöin henkilö tarvitsee käräjäoikeuden määräämän edunvalvojan hoitamaan kyseistä omaisuutta.
Lahjoittaja tai testamenttaaja voi myös nimetä kyseisen edunvalvojan lahjakirjassa tai testamentissa. Esimerkiksi alaikäiselle lapsenlapselleen omaisuuttaan lahjoittava isovanhempi saattaa haluta, että omaisuutta hoitaa alaikäisyyden aikana joku muu kuin alaikäisen edunvalvojana toimiva huoltaja. Tällöinkin käräjäoikeus päättää hakemuksen perusteella, onko uusi edunvalvoja tarpeen.
Seuraavat henkilöt voivat tehdä kyseisen hakemuksen:
- se henkilö itse, jonka edun valvomisesta on kysymys
- hänen edunvalvojansa
- hänen vanhempansa
- hänen aviopuolisonsa tai lapsensa
- muu läheinen
- me holhousviranomaisena.
Hakemuksen tekijän pitää samalla perustella ja osoittaa, miksi lahjakirjassa tai testamentissa nimetyn henkilön tulisi hoitaa kyseistä omaisuutta eli toimia edunvalvojana.
Käräjäoikeus voi määrätä lahjakirjassa tai testamentissa nimetyn henkilön edunvalvojaksi, jos
-
omaisuuden hoitaminen tällä tavoin on omaisuuden saajan edun mukaista ja
-
lahjoittajalla on hyväksyttävä peruste, miksi omaisuus tulisi määrätä muun kuin saajalla jo olevan edunvalvojan hoidettavaksi. Jos voidaan olettaa, että edunvalvojien erilaiset näkemykset vaikeuttavat omaisuuden käyttämistä päämiehen hyväksi, käräjäoikeus ei määrää uutta edunvalvojaa.
- Palvelut henkilöasiakkaille
- Henkilöasiakkaiden käsittelyajat
- Avioliitto ja parisuhde
- Lapsen saaminen ja adoptio
- Nimiasiat
- Muutto
- Edunvalvonta ja toisen asioiden hoitaminen
- Ulkomailla tapahtuneet elämänmuutokset
- Ilmoitus muutosta ulkomailla
- Ulkomailla syntynyt lapsi
- Ulkomailla solmittu avioliitto
- Ulkomailla rekisteröity parisuhde
- Ulkomailla myönnetty avioero
- Ulkomailla muuttunut nimi
- Ulkomailla vahvistettu sukupuoli
- Ulkomailla tapahtunut kuolema
- Kansalaisuuden rekisteröiminen
- Suomen kansalaisuuden säilyttäminen
- Laillistamisohje
- Ulkomaisten asiakirjojen toimittaminen
- Ulkomaalaisena Suomessa
- Tarkasta omat henkilötietosi
- Todistukset väestötietojärjestelmästä
- Henkilötiedot väestötietojärjestelmässä
- Kuolema ja perunkirjoitus
- Vaalit ja äänioikeus
- Kansalaisaloite
- Lahjailmoituksen rekisteröinti
- Julkisen notaarin palvelut
- Kaupanvahvistus
- Kansalaisvarmenne ja sähköinen henkilöllisyys
- Digituki kansalaisille
- Suomi.fi-verkkopalvelu
- Kaikki lomakkeet
- Avoin data
- Palvelut organisaatioasiakkaille
- Varmenteet ja kortit
- Väestötietopalvelut
- Julkishallinnon poiminta- ja päivityspalvelu
- Päivityspalvelut yrityksille ja yhteisöille
- VTJ-muutosrajapinta
- Muutostietopalvelu
- VTJkysely-rajapinta
- VTJkysely-selainsovellus
- Asukasluettelopoiminnat isännöinti- ja huoltoyrityksille
- Henkilön perustiedot -poiminta kunnille
- Henkilötunnuksen uudistaminen
- Väestötietojen käytön edellytykset
- Väestötietojärjestelmän ylläpito
- Maistraattirekisterien hakupalvelut
- Otteet rekistereistä
- Digiturvapalvelut
- Digituki
- Digitaalisen henkilöllisyyden uudistus
- Suomi.fi-palvelut
- Digitalisaatiota edistävät palvelut
- Julkisen notaarin palvelut
- Kaupanvahvistus
- Vihkimisoikeus
- Ohjeet hyvinvointialueille
- Finnish Authenticator -tunnistuspalvelu
- Verkkoasiointi
- Tietoa virastosta