I MDB:s webbtjänst kan du begränsa utlämnandet av dina personuppgifter till utom-stående
Myndigheten för digitalisering och befolkningsdata påminner om att du i Suomi.fi-webbtjänsten kan lägga till eller ta bort förbud mot utlämnande av uppgifter.
I praktiken innebär detta att du kan förbjuda att dina personuppgifter - till exempel din adress - lämnas ut till exempel för direktmarknadsföring eller kundregister. Det tar några minuter att göra detta.
Du kan kontrollera dina uppgifter i befolkningsdatasystemet på sidan Personuppgifter i webbtjänsten. Utöver att hantera förbud mot utlämnande av uppgifter kan du i tjänsten kontrollera att dina gällande personuppgifter är korrekta och ta i bruk Suomi.fi-meddelanden för att minimera pappersposten. Man identifierar sig i webbtjänsten med nätbankskoder, mobilcertifikat eller identitetskort med medborgarcertifikat.
Tjänsten PersonuppgifterLink to an external websiteyja-external-link-opens-in-a-new-tab