Rekisteröidyn parisuhteen muuttaminen avioliitoksi 

Voitte muuttaa ennen 1.3.2017 Suomessa rekisteröidyn parisuhteenne avioliitoksi ilmoittamalla siitä meille. Rekisteröity parisuhde jatkuu avioliittona siitä päivästä alkaen, kun olemme saaneet ilmoituksenne. Ilmoitukseen ei liity vihkitoimitusta. Samalla voitte myös ilmoittaa, että otatte yhteisen sukunimen tai sukunimiyhdistelmän.  

Voitte myös jatkaa rekisteröidyssä parisuhteessa muuttamatta sitä avioliitoksi, jos niin haluatte.

Ulkomailla rekisteröityä parisuhdetta ei voi ilmoituksella muuttaa avioliitoksi.  

Toimikaa näin 

1. Täyttäkää alla oleva lomake yhdessä ja allekirjoittakaa se. Päättäkää ja merkitkää lomakkeeseen, haluatteko ottaa yhteisen sukunimen tai sukunimiyhdistelmän. Vaihtuvasta sukunimestä ei tarvitse lähettää muita lomakkeita. 

Hakemuslomake Tiedosto avautuu uudessa välilehdessäyja-document-link-opens-in-a-new-tab

2. Voitte lähettää lomakkeen skannattuna sähköpostin liitteenä. Käyttäkää turvapostiaLinkki toiselle sivustolle, Avautuu uudessa välilehdessäyja-external-link-opens-in-a-new-tab, jotta tietonne liikkuvat salatusti. Valitkaa turvapostissa vastaanottajaksi vaestotiedot@dvv.fi. 

Voitte lähettää lomakkeen myös postitse mihin tahansa palvelupaikkaamme. 

3. Teille lähetetään kirjallinen ilmoitus, kun rekisteröity parisuhde on muutettu avioliitoksi.  

Hinta

Maksuton

Yhteystietomme

Puhelin

Neuvonnan puhelinnumero on 0295 535 690

Palveluajat:

  • ma-pe 9-15

Sähköposti

Käytä sähköpostin lähettämiseen DVV:n turvapostiaLinkki toiselle sivustolleyja-external-link-opens-in-a-new-tab, jotta tietosi liikkuvat salatusti. Valitse turvapostissa asiaasi sopiva sähköpostiosoite vastaanottajaksi avioehto@dvv.fiyja-external-link-opens-in-a-new-tab

Postiosoite

Digi- ja väestötietovirasto, PL 1003, 00531 Helsinki